Henryk Gurgul to wybitna postać w dziedzinie matematyki stosowanej w ekonomii, urodzony 8 stycznia 1953 roku w Brzesku. Obecnie pełni funkcję profesora zwyczajnego w Samodzielnej Pracowni Zastosowań Matematyki w Ekonomii, która znajduje się na Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Jego prace naukowe i dydaktyczne przyczyniają się do rozwoju nowoczesnych metod analizy matematycznej w kontekście ekonomicznym, co czyni go uznawanym ekspertem w swojej dziedzinie.
Życiorys
Henryk Gurgul, urodzony 8 stycznia 1953 roku w Brzesku, to postać niezwykle znacząca w dziedzinie matematyki stosowanej i ekonomii. Po ukończeniu z wyróżnieniem Wydziału Zarządzania na Akademii Ekonomicznej w Krakowie w 1977 roku, która obecnie nosi nazwę Uniwersytetu Ekonomicznego, kontynuował swoje kształcenie, zdobywając również wyróżnienie z matematyki stosowanej w Instytucie Matematyki Akademii Górniczo-Hutniczej w 1980 roku.
W 1998 roku zyskał tytuł profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Zastosowań Matematyki na Wydziale Matematyki Stosowanej AGH, a od października 2001 roku pełnił funkcję profesora w Samodzielnej Pracowni Zastosowań Matematyki w Ekonomii na tym samym wydziale. W 2007 roku został uhonorowany tytułem profesora nadanym przez Prezydenta RP, a 1 kwietnia 2008 roku został powołany na stanowisko profesora zwyczajnego w AGH.
Od 2000 do 2018 roku profesor Gurgul pracował w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki (WSEI) w Krakowie. Jest również uznawanym wykładowcą międzynarodowym, wędrującym po uniwersytetach w takich krajach jak Austria (Graz), Finlandia (Joensuu), Niemcy (Erlangen-Nuernberg, Greifswald, Ilmenau, Saarbruecken), Włochy (Siena), Hiszpania (Valencia) oraz Słowenia (Koper). Jego działalność dydaktyczna obejmuje wykłady w języku angielskim, niemieckim oraz rosyjskim.
Henryk Gurgul jest autorem i współautorem licznych publikacji, w tym monografii oraz ogólnopolskich podręczników z zakresu matematyki stosowanej, a także ponad 200 artykułów naukowych. Jako współautor brał udział w tworzeniu materiałów na konferencje międzynarodowe oraz tłumaczył z języka niemieckiego m.in. podręcznik „Unternehmensbewertung” M. J. Matschke i G. Brösel, który w 2011 roku został opublikowany jako „Wycena przedsiębiorstwa: funkcje, metody, zasady”.
Oprócz tego, prowadził i był promotorem 12 prac doktorskich, zajmując się również recenzowaniem wielu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Jako redaktor naczelny czasopism naukowych, takich jak „Managerial Economics” oraz „Zeszyty Naukowe” Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie, odgrywa kluczową rolę w promowaniu badań w dziedzinach ekonomicznych.
Jest również członkiem kolegiów redakcyjnych krajowych i międzynarodowych czasopism ekonomicznych oraz recenzentem artykułów w publikacjach międzynarodowych. Gurgul aktywnie uczestniczy w działalności kilku międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym Międzynarodowego Instytutu Statystycznego (International Statistical Institute ISI, elected member) oraz grupy roboczej CMStatistics (Computational and Methodological Statistics). Obecnie jest sekretarzem naukowym Komisji Ekonomicznej Oddziału Krakowskiego Polskiej Akademii Umiejętności oraz członkiem Prezydium Komisji Nauk Ekonomicznych i Statystyki Oddziału Krakowskiego Polskiej Akademii Nauk.
Życie prywatne
W 1986 roku Henryk Gurgul zawarł związek małżeński z Katarzyną Władysławą Głodowską. Niestety, jej życie zakończyło się w 2016 roku. Para doczekała się trzech synów, którzy stanowią ważną część jego życia.
Odznaczenia i nagrody
W 2007 roku Henryk Gurgul został uhonorowany prestiżową nagrodą w dziedzinie ekonomii, którą przyznano mu przez Nagrodę Banku Handlowego w Warszawie. Otrzymał ją w ramach XIII edycji, wyróżniając się „za szczególny wkład w rozwój nauki w sferze ekonomii i finansów”.
Profesjonalne osiągnięcia Gurgula spotkały się również z uznaniem poza granicami Polski. W 2015 roku został odznaczony Medalem Honorowym Uniwersytetu w Grazu w Austrii, co dodatkowo podkreśliło jego wpływ na międzynarodową scenę akademicką.
Przypisy
- Prof. Gurgul recives Medal of Honor – Finance Research Platform Graz [online], www.finance-graz.net [dostęp 22.05.2020 r.]
- ISI Elected Members – ISI [online], www.isi-web.org [dostęp 22.05.2020 r.]
- Citi Handlowy – Nagroda Banku Handlowego w Warszawie S.A. [online], www.citibank.pl [dostęp 22.05.2020 r.]
- Polska Akademia Umiejętności – Nauk Ekonomicznych [online], pau.krakow.pl [dostęp 22.05.2020 r.]
- Komisja Nauk Ekonomicznych i Statystyki [online], www.krakow.pan.pl [dostęp 22.05.2020 r.]
- CMStatistics: Members [online], www.cmstatistics.org [dostęp 22.05.2020 r.]
- Editorial Team [online], journals.agh.edu.pl [dostęp 22.05.2020 r.]
- Wycena Przedsiębiorstwa [online]
- UniversitätU. Greifswald UniversitätU., Aktuelles – Veranstaltungen, Publikationen, Ereignisse – Fakultät – Universität Greifswald [online], rsf.uni-greifswald.de [dostęp 22.05.2020 r.]
- MarekM. Wójtowicz MarekM., JacekJ. Kmiecik JacekJ., BPP AGH [online], bpp.agh.edu.pl [dostęp 22.05.2020 r.]
- Externe Lehrbeauftragte – Institut für Banken und Finanzierung [online], banken-finanzierung.uni-graz.at [dostęp 22.05.2020 r.]
- Henryk Gurgul – Portal Historia AGH [online], historia.agh.edu.pl [dostęp 22.05.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Władysław Kołek | Wiktor Arvay | Jarosław Rubacha | Urszula Świderska-Włodarczyk | Witold Zalewski (organista) | Kazimierz WolszaOceń: Henryk Gurgul (ur. 1953)