Kazimierz Marek Wolsza, który przyszedł na świat w 1960 roku w Brzesku, to wybitny przedstawiciel polskiej filozofii oraz teologii katolickiej. Jego prace koncentrują się na historiach filozofii współczesnej, a także zgłębiają tajniki filozofii religii i metafilozofii.
Wolsza łączy swoje teoretyczne zainteresowania z praktycznym podejściem do fundamentalnych pytań, które stawiają wyzwania współczesnemu myśleniu. Jego badania są istotnym wkładem w rozwój polskiej myśli filozoficznej, a także przyczyniają się do szerszej dyskusji na temat zasadności i funkcji filozofii w kontekście religijnym.
Życiorys
W 1979 roku Kazimierz Wolsza zakończył naukę w II Liceum Ogólnokształcącym im. Walerego Wróblewskiego w Gliwicach. Następnie podjął studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego mieszczącym się w Nysie, które znajduje się w diecezji opolskiej. W 1985 roku przyjął święcenia kapłańskie.
W tym samym roku uzyskał również magisterium z teologii na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL). Jego praca magisterska, zatytułowana Zagadnienie natury czasu w ujęciu Zdzisława Augustynka. Odniesienie do teologicznego sensu pojęcia czasu, została napisana pod opieką bp. prof. dr. hab. Alfonsa Nossola.
W latach 1985-1988 był zatrudniony jako wikariusz oraz duszpasterz akademicki w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu. Z końcem lat osiemdziesiątych, w 1988 roku, biskup opolski Alfons Nossol skierował go na specjalistyczne studia z zakresu filozofii na Wydział Filozofii KUL. Po powrocie do diecezji w 1992 roku, Kazimierz Wolsza rozpoczął wykłady z logiki i filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego, a także w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Opolu oraz w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Nysie.
W 1993 roku, na Wydziale Filozofii KUL, obronił rozprawę doktorską pt. Analiza argumentacji Hansa Künga za istnieniem Boga, pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Józefa Herbuta. W prowadzonej procedurze recenzentami byli: bp prof. dr hab. Bronisław Dembowski oraz s. prof. dr hab. Zofia Józefa Zdybicka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W związku z nowym podziałem terytorialnym diecezji w Polsce w 1992 roku, Kazimierz Wolsza został inkardynowany do diecezji gliwickiej, a od 1993 do 1999 sprawował funkcję wicerektora na Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego. W 1994 roku podjął pracę jako adiunkt w Katedrze Filozofii Systematycznej i Historii Filozofii na nowym Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.
W 2000 roku uzyskał habilitację na Wydziale Filozofii KUL, opierając się na dorobku naukowym oraz rozprawie Rola doświadczenia transcendentalnego w poznaniu filozoficznym. Jego recenzentami w postępowaniu habilitacyjnym byli m.in. ks. prof. dr hab. Józef Herbut oraz prof. dr hab. Edmund Morawiec CSsR. Kazimierz Wolsza pełnił rolę kierownika Katedry Filozofii Systematycznej i Historii Filozofii w latach 2004-2019, a od roku 2019 kieruje Zespołem Badawczym i Dydaktycznym tego samego kierunku.
W 2009 roku został uhonorowany tytułem profesora nauk humanistycznych. W procesie nadania tego tytułu jego recenzentami byli prof. dr hab. Karol Bal, prof. dr hab. Karol Tarnowski, prof. dr hab. Krzysztof T. Wieczorek oraz prof. dr hab. Marek Szulakiewicz. Obecnie jest rezydentem w parafii pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach.
Przynależność do organizacji naukowych
Kazimierz Wolsza należy do wielu istotnych organizacji naukowych, które wpływają na rozwój myśli filozoficznej oraz nauków ścisłych w Polsce i za jej granicami. Jego przynależność do tych stowarzyszeń świadczy o jego zaangażowaniu w badania oraz dążeniu do pogłębiania wiedzy w dziedzinie filozofii. Poniżej przedstawiamy listę organizacji, których jest członkiem:
- Internationale School voor Wijsbegerte (Leusden – Holandia),
- Polski Oddział Międzynarodowego Towarzystwa Tomasza z Akwinu (PL – Societa Internazionele Tomaso d’Aquino),
- Polskie Towarzystwo Filozoficzne, Oddział w Katowicach,
- Polskie Towarzystwo Fenomenologiczne,
- Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki,
- Towarzystwo Naukowe KUL, Wydział Filozoficzny.
Wybrane publikacje
Oto wybrane publikacje autorstwa Kazimierza Wolszy, które ukazują jego wkład w różnorodne dziedziny myśli filozoficznej.
- Argumentacja za istnieniem Boga w ujęciu Hansa Künga. Analiza metodologiczna, Opole 1994,
- Człowiek w horyzoncie bycia i wartości. Historyczno-systematyczne studium filozofii Johannesa B. Lotza, Opole 2007,
- Edyta Stein darem, wezwaniem i obietnicą, Opole 2011,
- Religijne wymiary doświadczenia i myślenia, Opole 2011,
- Rola doświadczenia transcendentalnego w poznaniu filozoficznym, Opole 1999,
- Rozjaśnić egzystencję. Eseje z filozofii człowieka, Opole 2016,
- The Polish Christian Philosophy in the 20th Century, vol. 2: Stanisław Kamiński, ed. by Kazimierz Marek Wolsza, Kraków 2019.
Przypisy
- Ks. Wolsza profesorem, „Gazeta Wyborcza Opole”, opole.wyborcza.pl, 2009 r. [dostęp 07.02.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Henryk Gurgul (ur. 1953) | Władysław Kołek | Wiktor Arvay | Jarosław Rubacha | Urszula Świderska-Włodarczyk | Witold Zalewski (organista)Oceń: Kazimierz Wolsza