Urszula Świderska-Włodarczyk to postać, która wniosła istotny wkład w badania dotyczące historii nowożytnej. Urodziła się w 1958 roku w Brzesku, gdzie z czasem zdobywała wiedzę i doświadczenie. Jest polską historyczką, która swoją pasję do historii z powodzeniem łączy z pracą nauczycielki akademickiej.
Od lat związana jest z Uniwersytetem Zielonogórskim, gdzie nie tylko prowadzi zajęcia, ale również angażuje się w badania naukowe, przyczyniając się do rozwoju polskiej historiografii.
Życiorys
Urszula Świderska-Włodarczyk to wybitna postać w dziedzinie historii. Ukończyła studia na kierunku historia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zdobywając tytuł zawodowy magistra. Jej kariera akademicka rozpoczęła się w 1993 roku, kiedy to uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych, broniąc pracę zatytułowaną Kultura rycerska w Polsce w XV wieku.
W 1994 roku Urszula Świderska-Włodarczyk rozpoczęła pracę w Zakładzie Historii Średniowiecza Instytutu Historii WSP w Zielonej Górze. Po przekształceniu w Uniwersytet Zielonogórski w 2001 roku, zajmowała w nim kluczowe stanowiska, w tym kierownicze. W 2004 roku Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego nadała jej stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie historii, co stanowiło znaczący krok w jej karierze akademickiej.
Niedługo po tym, uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2024 roku została uhonorowana tytułem profesora nauk humanistycznych, co potwierdza jej wysokie osiągnięcia i wkład w rozwój badań historycznych.
Dorobek naukowy
Zainteresowania naukowe Urszuli Świderskiej-Włodarczyk są skupione na szerokim zakresie zagadnień związanych z kulturą rycerską oraz szlachecką w Polsce, szczególnie w okresie przełomu średniowiecza i nowożytności. Jej badania dotyczą mentalności rycerstwa średniowiecznego oraz nowożytnej szlachty, a także analizy wzorców osobowych oraz norm postępowania funkcjonujących w tych skomplikowanych czasach.
Jej dorobek naukowy obejmuje liczne artykuły, jak również ważne pozycje książkowe, które w znaczący sposób wzbogacają polską naukę i historię o te fascynujące aspekty kultury. Do jej kluczowych prac zaliczają się:
- Szlachta polska wobec Boga i ojczyzny, Poznań 2001,
- Kultura rycerska w średniowiecznej Polsce, Zielona Góra 2001,
- Mentalność szlachty polskiej w XV i XVI wieku, Poznań 2003,
- Homo nobilis. Wzorzec szlachcica w Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku, Warszawa 2017,
- Autorytety parlamentarne, Wzorce i wzory osobowe w Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku, Warszawa 2017,
- Homo militans. Rycerskie wzory i wzorce osobowe w średniowiecznej Polsce, Warszawa 2018.
Przypisy
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 02.02.2024 r. nr 115.1.2024 w sprawie nadania tytułu profesora (M.P. z 2024 r. poz. 189).
- a b c Dr hab. Urszula Świderska-Włodarczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 12.01.2013 r.]
- Dane na stronie ZHS IH UZ. ih.uz.zgora.pl. [dostęp 11.01.2013 r.]
- Brak tytułu w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 01.01.2013 r.]
- Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na 10.01.2013 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Witold Zalewski (organista) | Kazimierz Wolsza | Henryk Gurgul (ur. 1953) | Władysław Kołek | Wiktor Arvay | Jarosław RubachaOceń: Urszula Świderska-Włodarczyk