Kościół św. Jakuba Apostoła w Brzesku


Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła, znany jako rzymskokatolicki kościół parafialny, jest usytuowany w Brzesku, przy placu św. Jakuba 1. Historia tej świątyni sięga początków XV wieku.

Jak wynika z kronik Jana Długosza, pierwszy kościół w tym mieście mógł zostać wzniesiony około roku 1400. Istnieją również przesłanki mówiące o tym, że murowana konstrukcja pojawiła się w 1447 roku. Była ona fundowana przez wnuka Spytka z Melsztyna, znanego jako Jasiek. Znaczący remont budynku został przeprowadzony w 1854 roku, jednak już w 1863 roku świątynia ucierpiała w wyniku pożaru.

W 1678 roku, dzięki staraniom rodziny Czernych, która pełniła patronat nad miastem w XVII wieku, do kościoła dobudowano wieżę, która obecnie znajduje się po południowej stronie korpusu nawowego. Odbudowa budowli nastąpiła po tragicznym pożarze z 1655 roku. Kolejne pożary, które miały miejsce w 1904 roku oraz w 1915 roku, zmusiły parafian do odbudowy kościoła i jego renowacji. W końcu w 1905 roku udało się przywrócić mu pierwotny blask, a do wyposażenia dołączono zestaw trzech dzwonów, ufundowanych przez rodzinę Goetzów Okocimskich, które poświęcił biskup Jerzy Ablewicz.

Kościół św. Jakuba to jednonawowa budowla, która została poświęcona 11 czerwca 1984 roku przez biskupa tarnowskiego. W latach 1980-1989 zrealizowano rozbudowę, której efektem było dodanie nowej nawy głównej od strony północnej. Wyposażenie kościoła pochodzi przeważnie z okresu XVIII-XX wieku, a jego wnętrze jest bogate w szczegóły artystyczne i historyczne. Ołtarz w starszej nawie, wykonany z drewna na początku XX wieku, stanowi centralny punkt kościoła, szczególnie uwagę przyciąga rzeźbiarska scena Zesłania Ducha Świętego, zaprojektowana przez Wincentego Kućmę.

Interesującym elementem są również witraże, które stworzył Józef Furdyna. Pomimo licznych zniszczeń, a także remontów, wnętrze starego gotyckiego kościoła zachowało swoje neogotyckie ołtarze, które powstały w zakładzie Ferdynanda Stuflessera w Tyrolu. Kościół św. Jakuba w Brzesku to więc nie tylko miejsce kultu, ale również ważny zabytek o bogatej historii.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Wizytówka parafii na stronie diecezji tarnowskiej

Oceń: Kościół św. Jakuba Apostoła w Brzesku

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:16