W Polsce weszły w życie zmiany w procedurze doboru do służby w Policji, które zostały ogłoszone po podpisaniu ustawy przez Prezydenta RP. Nowe przepisy mają na celu uproszczenie i usprawnienie postępowań kwalifikacyjnych, szczególnie dla określonych grup kandydatów, w tym absolwentów klas mundurowych i byłych funkcjonariuszy Policji. Umożliwią one także łatwiejszy powrót do służby w Policji oraz Straży Granicznej. Zmiany są odpowiedzią na potrzeby kadrowe, jakie występują w siłach porządkowych.
W ramach nowych regulacji, wprowadzono możliwość prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego przez Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie oraz komendantów szkół policyjnych. Kandydaci posiadający specjalistyczne kwalifikacje, wykształcenie oraz umiejętności będą mieli ułatwiony dostęp do służby. Ustawa wprowadza również nowe tryby postępowania dla byłych policjantów, co ma na celu zwiększenie liczby chętnych do pracy w Policji.
Pośród innowacji, które wprowadza ustawa, znajduje się możliwość przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego dla absolwentów oddziałów o profilu mundurowym jeszcze w trakcie nauki w ostatniej klasie. Uregulowania dotyczą także kandydatów do służby kontrterrorystycznej oraz proceduralnych aspektów, które mogą przyspieszyć i uprościć proces rekrutacji. Dzięki tym rozwiązaniom, Policja będzie mogła lepiej zaspokajać swoje potrzeby kadrowe oraz dostosować się do zmieniających się realiów bezpieczeństwa publicznego.
Źródło: Policja Brzesko
Oceń: Nowe przepisy dotyczące doboru do służby w Policji
Zobacz Także